اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 2997
  • نويسنده: modiriat
  • تاريخ: 28-09-1394, 15:05
28-09-1394, 15:05

پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها

دسته بندی: محصولات » پرمیکس های ویتامینی.معدنی.ریز مغذی ها و افزودنیها

پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها
بر اساس تعاریف ارایه شده توسط سازمان جهانی غذا و کشاورزی (FAO) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پروبیوتیک‌ها محصولات حاوی میکروارگانیسم‌های زنده، معین و به تعداد مشخص می‌باشند که در صورت مصرف به مقدار کافی موجب ارتقا سلامت میزبان می‌شوند. پروبیوتیک ها ، میکروبهای زنده ای هستند که می توانند به شکل های مختلفی مانند غذاها ، داروها و مکمل های رژیمی در آیند .به دلیل اینکه پروبیوتیک ها دربشریت و حیوانات تاثیرات مفیدی به همراه دارد به باکتری همدم نیز معروف است. دوره ی پروبیوتیک - به معنای « برای زندگی » - توسط یک گروه متخصص به عنوان « میکروارگانیسم های زنده ای که می توانند سلامتی بیشتری را که فراتر از بنیان آنهاست داشته باشند» تعریف گردید . مشاور متخصص FAO/ WHO اعتقاد دارد که راهبردی عمومی برای چگونه فراهم آوردن سنجش سلامتی این میکروارگانیسم هابرای انسان ها وجود دارد.
در بین پروبیوتیک ها ازLactobacillusو Bifidobacteriumدر غذا و علوفه استفاده بیشتری می شود.از دیگر میکروارگانیسم های پروبیوتیکی می توان به مخمر Saccharomyces cerevisiaeو برخیEscherichia coli ها و انواع Bacillusها اشاره نمود . در طول سالیان گذشته از باکتری اسید لاکتیک ( LAB ) در تخمیر غذایی استفاده می شده است که می تواند خواص درمانی را فراهم آورد .در استفاده از پروبیوتیک های LAB، برخی خصوصیات مانند هزینه کم ، نگهداری در طول دوره ذخیره سازی ، سهولت کارآیی در محصولات ، پایداری عملکرد شیمیایی و فیزیکی آن باید مطرح گردند .
استفاده از پروبیوتیک‌ها برای افزایش سلامت موضوع جدیدی نبوده و هزاران سال است که غذاهای تخمیری به ویژه فراورده‌های لبنی مانند ماست، پنیر و ... موجود در رژیم غذایی، سلامت فرد و ثبات میکروفلورروده را برقرار نموده‌‌اند. به اثبات رسیده است که آسیب وارده به میکروفلور روده ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک، استرس، غذاهای آماده و ...... می‌تواند فرد را مستعد به ابتلاء به انواع بیماری‌ها (علی‌الخصوص بیماری‌های گوارشی) نماید. استفاده از غذاها و مکمل‌های پروبیوتیکی سبب ترمیم میکروفلور شده و با جایگزینی میکروب‌های مفید به جای میکروب‌های مضر در روده، سلامت فرد را ارتقا می‌بخشند.
پروبیوتیک‌ها توانایی تولید انواع اسیدهای آلی و مواد ضدمیکروبی را داشته و بدین ترتیب مانع از رشد عوامل بیماری‌زا می‌شوند. از سوی دیگر با تولید ویتامین‌ها به خصوص ویتامین‌های B وK، افزایش دسترسی به عناصر مورد نیاز بدن از جمله کلسیم، آهن، مس، فسفر، روی و منگنز و کمک به هضم بهتر غذا، سبب بهبود سلامت می‌شوند. پروبیوتیک‌ها می‌توانند میزان کلسترول سرم خون را کاهش داده و سبب تعدیل سیستم ایمنی گردند. جلوگیری از التهاب معده‌ای-روده‌ای حاد و انواع اسهال، از دیگر فواید مصرف پروبیوتیک‌ها است.
پری‌بیوتیک‌ها ترکیبات غذایی غیر قابل هضم در دستگاه گوارش فوقانی هستند. این مواد در نواحی انتهایی دستگاه گوارش با اعمال اثرات فیزیولوژیک مستقیم، سبب تحریک اختصاصی رشد فلور طبیعی روده و میکروارگانیسم‌های پروبیوتیک می‌شوند. بدین ترتیب مصرف این ترکیبات نیز همانند پروبیوتیک‌ها می‌تواند بر سلامت مصرف‌کننده تاثیر بسیار مثبت داشته‌باشد.
اثرات سودمند باکتری‌های پروبیوتیک
• تقویت سیستم ایمنی؛
• پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی به ویژه در دستگاه گوارش؛
• کمک به هضم پروتئین‌ها و جذب غذا؛
• تامین بعضی از ویتامین‌ها و مواد مغذی؛
• کاهش خطر ابتلا به سرطان؛
• کاهش چربی خون و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی؛
• پیشگیری از پوسیدگی دندان؛
پروبیوتیک دامی: سودآوری محسوس با کم‌ترین هزینه
صنعت دام و طیور همواره با مشکلاتی چون هزینه‌های بالای درمان بیماری‌های دام و طیور، هزینه‌های افزایش وزن حیوانات، دستیابی به ضریب تبدیلی رضایتبخش، بیماری‌های متابولیکی و ده‌ها مشکل دیگر روبرو بوده‌است و این مشکلات هزینه‌های فعالیت در این عرصه را افزایش داده‌اند، اما متاسفانه راهکارهای موجود جنبه‌ی درمانی داشته و لذا نه تنها کاهش هزینه‌ای برای تولیدکنندگان در پی نداشته‌اند بلکه سبب افزایش هزینه‌ها نیز شده‌اند. تک‌ژن با مطالعه‌ی بازار داخل و بهره‌گیری از تجربیات موفق جهانی بر آن شد تا تولید مکمل‌هایی که ویژگی‌های پیشگیرانه داشته و در کشورهای اروپایی و آمریکایی تجربه‌ای موفق داشته‌اند را آغاز کند. برندهای باکتوژن(Bacto-Gene)، پدی‌گارد(Pedi-Guard)، دی‌پرو (Di-Pro)، یوپرو (U-Pro) و لاکتوفید یکی دیگر از موفقیت‌های شرکت تک‌ژن زیست در عرصه نوآوری و برتری منطقه‌ای است. نتایج آزمایشات حاصل از مصرف پروبیوتیک‌های دامی نشان می‌دهد که این محصولات ضمن تحریک و تقویت سیستم ایمنی دام و تولید آنزیم،‌ سبب افزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها شده و از سوی دیگر راندمان تغذیه را افزایش می‌دهند. تولیدات پروبیوتیک دامی تک‌ژن با ویژگی‌هایی متفاوت و برای مصارف مختلف دام، طیور و آبزیان طراحی شده‌اند.

از مهمترین تاثیرات این محصولات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- کاهش تلفات؛
- افزایش وزن پایان دوره؛
- کاهش ضریب تبدیل؛
- کاهش میزان مصرف آنتی بیوتیک؛
- کاهش بیماری‌های متابولیک؛
 محصولات دامی خود را در آزمایش‌های مختلف مورد سنجش قرار داده‌است و نتیجه‌ی این مطالعات تمامی ویژگی‌های ذکر شده را تایید کرده‌است. در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده‌ی منطقه‌ای پروبیوتیک دام، طیور و آبزیان .

با ما در ارتباط باشید .

https://telegram.me/nrdco 
nrdco.ir@gmail.com
www.nrdco.ir

info@nrdco.ir

09105967660 - 09376748920

 

 

ابر تگ‌ها: مهندس احسان مرادی, دامپروری, شرکت نیک رویش دالاهو, صنعت دامپروری, تکنولوژی, دام, طیور, آبزیان, مدیریتی, بهداشتی, تغذیه ای, طرح نویسی (فنی-مالی-تولیدی), کشاورزی, ساختمانها و تاسیسات, پرورش انواع دام و طیور, ارزیابی تیپ, به گزینی, افزایش بهره ژنتیکی, اجرای

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
سوال امنيتی:
بنای سی و سه پل در کدام شهر قرار داد ؟
پاسخ:*

درباره ما :

شكر وسپاس باد خداوندي را كه به ما قدرت علم و عمل بخشيد تا در راهي گام نهيم كه باشد سرانجامش آباداني و سازندگي.شركت نيك رويش دالاهو شركتي ست داراي پتانسيل علمي بالا كه درارتباط با متخصصان،اساتيد دانشگاهي ...

 

بیشتر بخوانید !

تماس با ما :

تلفن تماس : 09105967660 - 09376748920 - 09213194340
ایمیل : info@nrdco.ir